Czym kierować się w wyborze sprzętu wspinaczkowego?

0

Niektórzy entuzjaści outdoor’u poszukują innych możliwości na podniesienie tempa bicia swojego serca. Decydują się na wspinaczkę mogą jednocześnie cieszyć się naturą i praktykować intensywne zajęcia fizyczne – nie wybierając się nawet na siłownie. Wspinaczka nie wymaga dużej ilości sprzętu, lecz ze względu na jej ekstremalność ten, w którego posiadanie wchodzimy powinien być dobrej jakości.

Uprząż

Zestaw sprzętu do wspinaczki nie może obejść się bez dobrze dopasowanej uprzęży. To ona stanowi jego podstawę, gdyż pozwala sportowcom bezpiecznie zdobywać kolejne ścianki. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów uprzęży, które dostosowane są do typu wykonywanej przez na aktywności. Przy wyborze uprzęży zwróć uwagę na to, czy pas nigdzie Cię nie uciska i nie powoduje uczucia dyskomfortu – czy leży swobodnie powyżej kości biodrowych i ilość materiału jest wystarczająca dla odpowiedniego trzymania. Zwróć uwagę czy paski na nogi są dodatkowo wyściełane, co zwiększy odczuwane przez Ciebie poczucie komfortu i zapobiegnie obtarciom. Możesz również wybrać taki rodzaj uprzęży, w której pętelki na nogi luźno do nich przylegają dzięki czemu będziesz miał więcej swobody ruchu.

Kask

Podobnie, jak uprząż, kask stanowi elementarną część zestawu do wspinaczki. Zabezpieczenie głowy przed uderzeniem jest niezwykle ważne. Jeśli poszukujesz odpowiedniego dla siebie kasku zwróć uwagę na to, czy ma on możliwość regulacji, czy pozwoli Ci na wspinaczkę w różnych warunkach (czy ma odpowiednią wentylację), i czy paski przy policzkach nie powodują uczucia dyskomfortu. Podobnie, jak w przypadku uprzęży, będziemy mogli rozróżnić tutaj kilka rodzajów kasków, które dopasowuje się względem podejmowanej aktywności.

Buty

Sprzęt wspinaczkowy to również buty. Konieczne jest ich odpowiednie dobranie, gdyż niewłaściwe obuwie może powodować ślizganie się na ściance lub skałach, a tego chcielibyśmy przecież uniknąć. Nieprawidłowo dopasowane buty mogą również zwiększyć ryzyko kontuzji, a te nie są mile widziane, gdy znajdujemy się kilkanaście metrów nad ziemią.

Buty do wspinaczki są projektowane w taki sposób, aby umożliwić Ci jak najbardziej naturalne, ale jednocześnie mocne „trzymanie” niestabilnego gruntu. Powinny być dobrze dopasowane, ale jednocześnie wygodne, a także posiadać dodatkowe zabezpieczenie przed ich zsunięciem ze stopy. Buty do wspinaczki podzielić możemy na kilka typów w zależności od rodzaju podeszwy, jaką mają. Wśród nich znajdziemy buty o neutralnej podeszwie, średniej i agresywnej. Zanim zdecydujesz się na konkretną parę zastanów się, gdzie będzie się wspinać i jakie są Twoje cele.

Odzież

Do wspinaczki wybierz odzież oddychają, która będzie transportować wilgoć na zewnątrz, co nie pozwoli na wychłodzenie organizmu. Pamiętaj o tym, aby ubrania nie były zbyt obcisłe. Nie mogą być one również zbyt luźne, gdyż mogły by wtedy w znaczny sposób utrudnić wspinaczkę zahaczając o linę. Jeśli wspinasz się na zewnątrz weź pod uwagę, że pogoda może szybko się zmienić. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w parę okularów przeciwsłonecznych, ale i lekką kurtkę przeciwdeszczową.

 

Leave a Reply