Góry Stołowe – kraina labiryntów, skalnych grzybów i fantastycznych widoków

0

SzczeliniecWielkiW południowo-zachodniej części naszego kraju znajduje się bajkowa kraina, której piękno doceni każdy odwiedzający. To Góry Stołowe, unikalne w skali Polski szczyty, które mają bardzo strome zbocza i niemal zupełnie płaskie wierzchołki. Wszystko dzięki piaskowcom i marglom, które tworzyły się miliony lat temu w ciepłym morzu, pokrywającym tę część naszej ojczyzny. Erozja wiatru, słońca i mrozu oraz ruchy tektoniczne sprawiły, że ten wielki blok skalny został następnie rozerwany i podzielony na wiele mniejszych skał, tworząc prawdziwe labirynty, bramy i kamienne grzyby, układające się w fantazyjne formy. Najpiękniejsze z nich zostały otoczone ochroną parku narodowego i cieszą oko zachwyconych turystów.

W skład Parku Narodowego Gór Stołowych wchodzą między innymi Szczeliniec Wielki, Błędne Skały oraz Skalne Grzyby. Pierwsza z wymienionych atrakcji to najwyższy szczyt tych gór – wznosi się na wysokość 919 metrów nad poziomem morza. To bardzo łatwo dostępna góra. U podnóża – w miejscowości Karłów możemy zostawić samochód, a następnie za pomocą kilkuset specjalnych schodów wejdziemy na sam szczyt, gdzie będziemy mogli rozkoszować się piękną panoramą okolicy. Szlak prowadzący na Szczeliniec Wielki, w tym 665 schodów ułożył na początku XIX wieku Franz Pabl, pierwszy przewodnik górski na tych terenach. Na płaskim wierzchołku znajduje się schronisko turystyczne, gdzie można odpocząć i posilić się po trudach wędrówki. Co ciekawe, właśnie tutaj kręcony był słynny film „Opowieści z Narni”, którego twórcy zachwycili się nietypowym pięknem tej części Sudetów.

Chcąc poczuć się jak w labiryncie, udajmy się do pobliskich Błędnych Skał. Krążąc między blokami skalnymi będziemy musieli poruszać się wąskimi korytarzami, a nawet przeciskać przez szczeliny! Trasa jest naprawdę zachwycająca, prowadząc cały czas głębokimi dolinami, gdzie w gorący dzień znajdziemy ochłodę i schronimy się przed palącymi promieniami słońca. Mokro jest tam prawie cały czas, ponieważ woda spływa z wysokich partii gór po stromych zboczach i skalnych parasolach prosto na nas.

Z kolei Skalne Grzyby to po prostu kamienne skały przypominające kształtem właśnie grzyby, a także maczugi, bramy i mury. Jest ich kilkanaście i znajdują się w lesie, na obszarze o szerokości około dwóch kilometrów. Wiele fantazyjnych form ma własne nazwy, a każdej towarzyszy jakaś ciekawa opowieść czy anegdota, o którą warto zapytać lokalnych przewodników. To jedyne takie miejsce w Polsce i bez wątpienia trzeba wpisać Góry Stołowe na listę wakacyjnych planów!

Leave a Reply