Londyn – miasto historii

Będący stolicą Wielkiej Brytanii Londyn to jedno z bardziej interesujących miast nie tylko w Europie, ale również na świecie. Położony nad Tamizą, zachwyca nie tylko bogatą historią i interesującymi zabytkami, ale również najlepszymi na świecie klubami nocnymi oraz sklepami, w których kupić można artykuły najwyższej jakości. Wycieczka do Londynu nie może być więc nieudana.

Krótka historia

Wycieczka do Londynu powinna zacząć się od poznania chociaż głównych zarysów historii miasta. Przypuszcza się, że pierwsza osada pojawiła się na tych terenach około 43 roku przed narodzinami Chrystusa i miała charakter rzymski. Był to czas, kiedy Brytania została napadnięta przez cesarza Klaudiusza. Historycy są jednak zdania, że pierwsze osady miejscowej ludności pojawiły się na terenie dzisiejszego Londynu dużo wcześniej przed przybyciem Rzymian. Londyn bardzo szybko się rozwijał, by już w XI wieku stać się stolicą kraju. Tragicznie w historii miasta zapisał się czas drugiej wojny światowej – Londyn był intensywnie bombardowany przez niemieckie samoloty, co doprowadziło do poważnych jego zniszczeń.

Tower of London

Wycieczka do Londynu nie może obejść się bez wizyty w Tower of London. Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, bo tak brzmi pełna nazwa tego obiektu, to obiekt, który początkowo pełnił rolę obronna i wykorzystywany był jako pałac. Ostatnim władcą, który tutaj urzędował był jedna Jakub I. Z czasem Tower of London zaczęto wykorzystywać jako więzienie. Historia mówi, że ucieczka stąd była niemalże niemożliwa. To właśnie tutaj przetrzymywano Thomasa More’a, a także Annę Boleyn i wszystkich, którzy mieli związek z burzliwą historią króla Henryka VIII. Tower of London było również miejscem egzekucji. To właśnie tutaj ścięto wspomnianą już Annę Boleyn – to dla niej Henryk VIII odprawił swoją żonę Katarzynę Aragońską.

Dzisiaj Tower of London jest jednym z chętniej odwiedzanych przez turystów obiektów.

Big Ben

Wycieczka do Londynu to również obowiązek zobaczenia Big Bena, czyli słynnej wieży zegarowej. W początkowym okresie nazwa Big Ben dotyczyła jedynie dzwonu. Dzisiaj określa ona zarówno dzwon, zegar, jak i wieżę, na której jest umieszczony. Mało kto wie, że 12 września 2012 roku więżę nazwano na część królowej Elżbiety II, nadając jej imię Elizabeth Tower. Wśród turystów jest to jednak nadal Big Ben.

Opactwo Westminsterskie

Aby wycieczka do Londynu mogła został zaliczona do udanych, koniecznie trzeba odwiedzić również Opactwo Westminsterskie. To właśnie w tym miejscu odbywają się koronacje władców Anglii. Od XIII wieku to również tutaj grzebani są nie tylko królowie, ale również osoby, które zasłużyły się dla kraju.

Muzeum Figur Woskowych

Jeżeli wycieczka do Londynu ma być nie tylko poznawaniem historii, ale również prawdziwą frajdą, z pewnością warto udać się do Muzeum Figur Woskowych. Wejściówki nie są tutaj tanie, a kolejki nie należą do małych, ale z całą pewnością nie warto rezygnować z tego miejsca. Podziwiać można tutaj figury woskowe najbardziej znanych na świecie osobistości.