Magiczny Kraków – poznaj dawną stolicę Polski

0

krakow-291860_1280Kraków to miasto posiadające niezwykle bogatą historię, pełne magii i piękna. Dawna stolica Polski słynie z jednego z największych rynków w Europie, uroczych zaułków, dostojnego Zamku Królewskiego na Wawelu, mieszkającego tuż pod nim w Smoczej Jamie wawelskiego smoka zionącego ogniem i według legendy pożerającego dziewice, zabytkowego Kościoła Mariackiego, oryginalnych kawiarni i pubów skrytych w podziemiach kamienic, to także miasto sztuki.

Dla wszystkich turystów, którzy są po raz pierwszy w Krakowie i chcą zobaczyć najsłynniejsze zabytki przygotowano specjalną Trasę Królewską. Rozpoczyna się ona pod kościołem świętego Floriana, przy placu Matejki. Na jej początku można podziwiać dawne fortyfikacje miejskie, Barbakan oraz Bramę Floriańską, która prowadzi na Rynek Główny. Rynek to serce miasta, centrum kultury, miejsce, w którym spotykają się turyści i mieszkańcy Krakowa. W jego centrum znajdują się Sukiennice, które początkowo były miejscem handlu. Dziś krakowskie pamiątki sprzedaje się tylko na parterze, a piętra zajmowane są przez Muzeum Narodowe, które w swoich zbiorach posiada m.in. Damę z łasiczką Leonarda Da Vinci. Obok Sukiennic na rynku znajdują się także maleńki kościół świętego Wojciecha oraz wieża ratusza. Obok rynku stoi Kościół Mariacki, stanowiący jeden z symboli miasta. Warto do niego zajrzeć i podziwiać ogromny, gotycki ołtarz Wita Stwosza. Z okien wieży kościoła co godzinę słychać hejnał odgrywany na trąbce na wszystkie cztery strony świata. Warto się także przyjrzeć kamienicom i pałacom wokół Rynku, ponieważ większość z nich ma kilkaset lat. W ich pomieszczeniach znajdują się liczne sklepy, kawiarnie, a także Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury.

Opuszczając z żalem piękny Rynek Główny należy się kierować w stronę ulicy Grodzkiej, prowadzącej do Zamku Królewskiego na Wawelu. Po drodze można podziwiać kościoły i klasztory Dominikanów i Franciszkanów, romański kościół świętego Andrzeja i barokowy kościół świętych Piotra i Pawła. Wawelskie Wzgórze to jedna z najpiękniejszych europejskich rezydencji, pochodzących z renesansu. Teren otoczony jest murami, a w środku zamku znajdują się królewskie komnaty, zbiory arrasów, eksponaty archeologiczne, liczne wystawy, trofea wojenne, katedra, groby królewskie oraz słynny dzwon Zygmunta, którego można usłyszeć tylko podczas najważniejszych dla kraju i miasta wydarzeń. Tuż pod zamkiem jest Smocza Jama, do której można się dostać stromymi, kręconymi schodami. Według legendy w jaskini mieszkał przerażający smok wawelski, którego pokonał pomysłowy Szewczyk Dratewka. Dziś ogniem zieje tylko jego pomnik znajdujący się tuż przed Smoczą Jamą. Na koniec zwiedzania Trasą Królewską warto odpocząć nad najdłuższą polską rzeką – Wisłą, która malowniczo przepływa obok krakowskich bulwarów.

W Krakowie warto także zwiedzić Kazimierz – dawniej odrębne miasto, a dziś dzielnica, w której od XV wieku mieszają się dwie kultury: chrześcijańska i żydowska. Tutaj skorzystać można z Trasy zabytków żydowskich, która prowadzi m.in. do Synagogi Tempel, Synagogi Kupa, Synagogi Izaaka i najwyższej w mieście Wysokiej Synagogi, ulicą Szeroką do najstarszej budowli żydowskiej w Polsce – Starej Synagogi, cmentarza z nagrobkami z XVI wieku, ulicą św. Wawrzyńca, przy której mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej i pełną antykwariatów i galerii ulicą Józefa.

Leave a Reply