Mierzeja Helska – idealne miejsce na wakacje nad polskim morzem

0

Beach_in_HelPolskie morze i plaże należą do najpiękniejszych na świecie. Nad Bałtykiem znajdziemy zarówno dzikie, puste wybrzeże, jak i niezwykle atrakcyjne turystycznie miejsca. Przewidując dłuższy wakacyjny wyjazd warto zaplanować podróż w takie miejsce, gdzie na pewno nie będziemy się nudzić i w razie nieco gorszej pogody znajdziemy wiele ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu. Takim idealnym celem wakacji bez wątpienia jest Mierzeja Helska. To też prawdziwa gratka dla miłośników geografii, ponieważ na każdym kroku znajdziemy tam miejsca, o których uczyliśmy się na lekcjach tego przedmiotu.

Naszym punktem wypadowym może być Władysławowo, ponieważ to jedna z największych miejscowości w tej okolicy i oferuje wiele atrakcji, a do tego tamtejsza plaża nazywana jest jedną z najładniejszych – jest czysta, szeroka i bezpieczna, więc warto ją wybrać jeśli podróżujemy z dziećmi. We Władysławowie znajduje się też port morski, czyli kolejne ciekawe miejsce godne polecenia. Zobaczymy tam statki rybackie, a także typowo turystyczne pirackie dzieła sztuki, którymi możemy wybrać się na krótki rejs. Kupimy tam też świeże ryby, znajdują się tam też liczne punkty gastronomiczne. Jedną z dzielnic tej nadmorskiej miejscowości jest Cetniewo, w którym znajduje się jedna z baz Centralnego Ośrodka Sportu, co oznacza, że mamy dużą szansę na spotkanie któregoś ze słynnych polskich sportowców przygotowującego się do kolejnego sezonu startów. W Cetniewie zbudowano też Aleję Gwiazd Sportu z 48 gwiazdami najsłynniejszych atletów umieszczonymi na promenadzie. Oczywiście jak przystało na nadmorską miejscowość nie brakuje tu też dyskotek, nocnych klubów, wesołego miasteczka, wypożyczalni rowerów, gokartów i wszelkiego rodzaju zabaw dla małych dzieci i dorosłych.

Wakacje we Władysławowie to prawdziwy raj dla miłośników geografii. Miasteczko znajduje się na samym początku Mierzei Helskiej, czyli 34-kilometrowego, wąskiego półwyspu utworzonego dzięki działaniu wiatru i prądów morskich, nadającego na mapie charakterystyczny kształt naszemu krajowi. Na mierzei z jednej strony mamy wody Morza Bałtyckiego, a po drugiej stronie, oddalonej o zaledwie kilkaset metrów, wody Zatoki Puckiej, która jest oazą windsurfingu. Na mierzei znajduje się wiele uroczych miejscowości – Jastarnia, Chałupy, Kuźnica, Jurata z prezydenckim ośrodkiem oraz oczywiście największa z nich – Hel. W Jastarni i na Helu możemy zwiedzać wojskowe fortyfikacje, a w tej drugiej miejscowości każde dziecko na pewno zachwyci fokarium.

Blisko znajduje się też Jastrzębia Góra, gdzie odwiedzić można najdalej na północ wysunięty punkt Polski! Dalej będzie już tylko morze. To nie koniec geograficznych ciekawostek w tym miejscu, ponieważ bardzo interesującą formę przyjmuje plaża. W Jastrzębiej Górze znajduje się wybrzeże klifowe, czyli do morza opadają bardzo strome, urwiste skały, a w najwyższym punkcie klif zwany Kępą Swarzewską osiąga nawet 70 metrów nad poziomem morza. Ta plaża jest idealnym siedliskiem dla nadmorskich ptaków, które budują swoje gniazda na właśnie takich stromych skałach. W dodatku nie ma tam aż tak wielu wypoczywających turystów, więc plaża jest dość dzika i spokojna. Na pobliskim Przylądku Rozewie znajduje się z kolei latarnia morska, najstarsza w Polsce. Wybudowano ją w 1822 roku, a w kolejnych latach podwyższano. Dziś ma 32 metry wysokości i największy zasięg na całym polskim wybrzeżu. Dziś nie jest wykorzystywana do pomocy statkom – służy do tego nowa latarnia. Starsza pełni funkcję Muzeum Latarnictwa i warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z historią tej ciekawej pracy.

Leave a Reply