Odkrywamy romantyczny Paryż

Największym miastem Francji, a zarazem jej stolicą, jest Paryż – miasto położone malowniczo nad Sekwaną i większości z nas kojarzące się z romantycznymi podróżami poślubnymi. Jest to jednocześnie centrum nie tylko polityczne, ale również kulturalne Francji. To właśnie tutaj znajdują się słynne muzea, wysokiej klasy galerie sztuki oraz zabytki z długą historią. Wycieczka do Paryża może więc okazać się niezapomnianym wydarzeniem.

Kulturalny Paryż

Wycieczka do Paryża koniecznie musi skoncentrować się na kulturowej stronie miasta. Nie można zapominać, że wiele dzieł światowej literatury bardzo silnie nawiązuje właśnie do Paryża. Wspomnieć wystarczy chociażby słynną Katedrę Marii Panny w Paryżu, która wyszła spod pióra Victora Hugo. W Paryżu umiejscowiona została również akcja wielu oper. Tutaj przykładami mogą być Cyganeria Pucciniego oraz La Traviata Verdiego.

Wieża Eiffla

Niewątpliwie każda wycieczka do Paryża prędzej czy później zmierza pod więżę Eiffla. To właśnie ten obiekt stał się najbardziej rozpoznawalny w całym mieście. Jest to także symbol miasta, który znaleźć można na wielu pocztówkach z Paryża. Wieża bardzo często określana bywa żelazną damą. Znajduje się w zachodniej części miasta, a jej położenie nad Sekwaną dodaje jej niebywałego uroku. Wieża powstała w roku 1889 i została wybudowana na pamiątkę rewolucji francuskiej. Jednocześnie nowy obiekt miał pokazywać potęgę Francji zarówno gospodarczą, jak i naukowo – techniczną.

Katedra Notre Dame

Każda wycieczka do Paryża prędzej czy później dociera również do katedry Notre Dame, czyli najbardziej znanego kościoła w całym mieście. Do popularności świątyni przyczyniła się powieść Dzwonnik z Notre Dame, który wyszedł spod pióra Victora Hugo. Katedra jest kościołem pięcionawowym, w którym występuje krótka nawa krzyżowa. Jednocześnie prezbiterium jest tu stosunkowo długie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że dwie wieży katedry nie są takie same – tak budować można było tylko wtedy, kiedy kościół należał do arcybiskupstwa.

Łuk Triumfalny

Wycieczka do Paryża musi również objąć Łuk Triumfalny. Jest to pomnik, który znajduje się na placu Charles’a de Gaulle’a. Łuk stanowi istotny element architektoniczny i obecnie wpisał się już na stałe w pejzaż Paryża. Budowa Łuku rozpoczęła się w 1806 roku. Nie została jednak od razu ukończona – trwała z przerwami aż do roku 1836.

Bazylika Najświętszego Serca

Wycieczka do Paryża koniecznie powinna uwzględniać również Bazylikę Sacre Cour, czyli Bazylikę Najświętszego Serca. Kościół ten znajduje się na słynnym wzgórzu Montmarte. Legenda mówi, że kościół został wybudowany na skutek braku zniszczeń wojennych w Paryżu. Ponoć dwóch przemysłowców przyrzekło, że jeżeli wojna nie zniszczy Paryża, ufundują kościół. Obietnica została spełniona i dzisiaj mamy możliwość podziwiania pięknej świątyni, która bez wątpienia jest jednym z symboli miasta. Kościół ten to doskonały przykład stylu romańsko – bizantyjskiego – zachwyca tutaj przede wszystkim ołtarz główny, który jest wyjątkowo ozdobny. Z zewnątrz kościół wydaje się mniej zachwycający.