Odkrywamy Rzym

Rzym -Wiecznie Miasto, miasto na siedmiu wzgórzach, miejsce, w którym na każdym kroku czuć historię. Miejsce to ma do zaoferowania naprawdę dużo. W związku z tym wycieczka do Rzymu wydaje się świetnym rozwiązaniem.

Koloseum

Wycieczka do Rzymu koniecznie musi objąć Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów. Jest to jeden z bardziej znanych obiektów w całym Rzymie. Jego budowa przypadła na lata 70 – 80 po narodzinach Chrystusa. Wbrew przekonaniom Koloseum nie jest obiektem o okrągłym kształcie. Wzniesione zostało na planie elipsy. Na uwagę zasługuje z całą pewnością ogromna widownia, na której w jednym czasie mogło zasiąść nawet osiemdziesiąt siedem tysięcy ludzi.

Koloseum było miejscem walk gladiatorów oraz słynnych naumachii, które przyciągały tysiące widzów. Zgodnie z tradycją uważa się, że to również tutaj mordowano wyznawców Chrystusa. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń w Koloseum ustawiono krzyż, który znajduje się tam do dziś. Tak naprawdę jednak historycy podkreślają, że brak jest danych, które potwierdzałyby, że w istocie mordowano tutaj chrześcijan. Prawdą jest natomiast, że Koloseum stało się miejscem wydarzeń tragicznych i spłynęło krwią wielu osób.

Watykan

Dla wielu osób wycieczka do Rzymu to jednocześnie wycieczka do Watykanu. To państwo w państwie zajmuje niewielką część miasta. Znajduje się tutaj słynna Bazylika świętego Piotra, której budowa przypadła na okres od 1506 do 1626 roku. Zalicza się ją do tak zwanych bazylik większych. Kościół zachwyca już samą fasadą, która jest dziełem Carlo Maderny.

Panteon

Wycieczka do Rzymu to wręcz obowiązek zwiedzenia również Pantenonu. Ta budowla w stylu greckim znajduje się na Polu Marsowym. Ufundował ją Hadrian w roku 125. Ciekawym jest fakt, że wcześniej znajdowała się tutaj inna budowla, która uległa jednak zniszczeniu w pożarze. Obecnie jest to jedna z lepiej zachowanych budowli pochodzących z czasów starożytności.

Bazylika świętego Jana na Lateranie

Wycieczka do Rzymu to również szansa na zobaczenie wspaniałych kościołów. Obok wspomnianej już Bazyliki świętego Piotra na uwagę zasługuje tutaj między innymi bazylika świętego Jana na Lateranie. Przed wiekami, począwszy od roku 313, kościół ten był siedzibą papieży. Jednak decyzja Benedykta XI, a następnie pożar i kradzieże sprawiły, że Grzegorz XI nie zdecydował się osiedlić tutaj po raz kolejny – to właśnie przeniósł siedzibę papieży do obecnego miejsca, czyli Watykanu.

Fontanna di Trevi

Wycieczka do Rzymu to również szansa na zobaczenie jednej z piękniejszych fontanna na całym świecie – fontanny di Trevi. To właśnie w jej wodach turyści chcący powrócić do Rzymu zostawiają drobne monety. Mało kto wie, że wyławiane są one przez pracowników służb oczyszczania miasta, a zebrane w ten sposób dochody przeznaczone są na pomoc biednym i utrzymanie rzymskich zabytków.

Fontanna wykonana została w stylu barokowym – zachwyca bogactwem form i niewyobrażalnym przepychem. Centralną postacią obiektu jest Neptun, po którego bokach znajdują się trytony. Nie jest to oczywiście jedyna fontanna w Rzymie.