Odwiedź Bled, jedno z najsłynniejszych miejsc w Słowenii

0

bled-1071453_1280Jezioro i znajdujące się nad nim miasteczko Bled to miejsce, które zdecydowanie należy odwiedzić podczas każdej wyprawy do Słowenii lub będąc przejazdem w pobliżu. Piękne o każdej porze, zachwyca błękitem i czystością wody oraz malowniczymi zabudowaniami na wyspie, pobliskim zamkiem oraz ośnieżonymi, alpejskimi szczytami w oddali. W dodatku panuje tam leczniczy, łagodny klimat, a w dnie jeziora znajdują się gejzery z wodą termalną, dzięki czemu można się kąpać przez większą część roku.

Najpierw garść faktów. Bled znajduje się w północno-zachodniej części Słowenii, w regionie zwanym Górna Kraina. To praktycznie u podnóża przepięknych Alp Julijskich. W miejscowości mieszka kilka tysięcy osób, ale w sezonie głównym miasteczko powiększa się dwukrotnie przede wszystkim za sprawą malowniczego jeziora noszącego taką samą nazwę jak miejscowość. Ten zbiornik wodny otoczony jest górskimi szczytami, a w dodatku za sprawą wyspy i znajdującego się na nim kościoła to naprawdę fantastyczny teren dla fotografów krajobrazów. Zdjęcia Bledu obiegły już wielokrotnie cały świat i niezmiennie fascynują swym pięknem.

Nad jeziorem góruje Zamek Bledzki, będący jednym z najstarszych tego typu obiektów w całej Słowenii. Jego początki sięgają aż 1011 roku! Budowla stoi na wysokiej skale, prawie 130 metrów nad poziomem wody. Obecnie to muzeum, które można zwiedzić za niewielką opłatą. Znajduje się tam także mała kawiarnia, dzięki której ze szklanką pysznej kawy w ręku możemy się rozkoszować ciszą i spokojem oraz pięknym widokiem na jezioro, wygrzewając się w ciepłym, słoweńskim słońcu nawet na początku marca.

Leave a Reply