Słowacja – atrakcje na wyciągnięcie ręki

0

slovakia-986966_1280Nasi południowi sąsiedzi przez wiele lat byli niedoceniani przez polskich turystów. Niesłusznie, ponieważ Słowacja skrywa wiele fantastycznych miejsc, wyglądających jak z bajki. To górzysty kraj pełen strzelistych szczytów, majestatycznych wąwozów, jaskiń, ekstremalnych ścieżek prowadzących dnem potoków, a także średniowiecznych zamków i pięknych miast. A przy tym jest tak blisko Polski, praktycznie w zasięgu ręki. Można się tam wybrać zarówno na jeden dzień, jak i na kilkutygodniowy urlop. Jedno jest gwarantowane – na pewno nikt nie będzie się nudzić na Słowacji.

Miejscem, które zdecydowanie trzeba odwiedzić jest Zamek Orawski, będący jedną z najpiękniejszych budowli Słowacji i Europy. Najwyższa część obiektu znajduje się aż 112 metrów powyżej rzeki Orawy, a z jego tarasów rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Zamek wybudowano w XII wieku i był jednym ze strategicznych punktów granicy polsko-węgierskiej. Nigdy w historii nie udało się go zdobyć, dzięki czemu do dziś cieszy oko zwiedzających go turystów. Obecnie mieści się tam siedziba Muzeum Orawskiego. Na zamku regularnie odbywają się inscenizacje historyczne, pokazy sokolnictwa i nocne wycieczki w poszukiwaniu duchów.

Adrenalina bardzo szybko wzrośnie nam w Słowackim Raju, unikacie na skalę całego kontynentu. Znajduje się tam park narodowy położony na terenie krasowym, w którym woda wyrzeźbiła w wapiennych skałach głębokie i wąskie wąwozy, kaniony, płaskowyże i przełomy. Dla ułatwienia poruszania się po Słowackim Raju wybudowano urządzenia techniczne: drabinki, podesty, łańcuchy i mostki. Prowadzą one nierzadko po eksponowanym terenie, wysoko nad dnem rzeki i wokół wodospadów (największe z nich mają nawet 70 metrów). Najciekawszymi miejscami wartymi obejrzenia są przełom rzeki Hornad, pełen drabinek i łańcuchów wąwóz Sucha Bela oraz Dobszyńska Jaskinia Lodowa, w której nawet w środku lata lód formuje fantastyczne kształty.

Turystów urzeka zabytkowe miasto Bardejów, którego centrum stanowi renesansowy rynek otoczony dobrze zachowanymi budynkami, z których wiele to restauracje z wyśmienitymi słowackimi daniami. W Bardejowie znajdują się nietknięte przez wojny mury obronne, bramy, baszty i barbakan. Na środku rynku stoi renesansowy ratusz, a najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół parafialny św. Idziego, wybudowany w stylu gotyckim. Cały zespół urbanistyczny Bardejowa wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Planując zwiedzanie Słowacji nie można zapomnieć o wycieczce w góry, które są w tym kraju na wyciągnięcie ręki. Najbliżej Polski są oczywiście Tatry, których najwyższy szczyt – Gerlach – znajduje się właśnie po słowackiej stronie. Niezwykle ciekawa okaże się bez wątpienia wyprawa do Małej Fatry. Ten piękny, górski masyw skrywa w sobie wiele atrakcji. Piesze szlaki poprowadzą podróżników na skaliste szczyty, alpejskie hale, a także przez wąskie wąwozy zwane Dierami, gdzie będzie trzeba wspinać się po metalowych drabinkach i łańcuchach. Mała Fatra posiada bardzo bogaty świat zwierzęcy oraz roślinny, ułożony piętrowo jak w najwyższych górach.

Leave a Reply