Toruń, gród Kopernika

0

copernicus-885783_1280Każdy, kto zwiedza najpiękniejsze i najstarsze miasta Polski, powinien z pewnością zdecydować się na zwiedzenie pięknego nadwiślańskiego miasta – Torunia. Miasto to położone jest w województwie kujawsko-pomorskim i liczy sobie dwieście dwadzieścia tysięcy mieszkańców, w tym sto osiemdziesiąt tysięcy zamieszkujących je na stałe. Cieszy się ono ogromną sławą w całej Europie, po pierwsze dlatego, że urodził się w nim i wychował najsłynniejszy astronom na świecie – Mikołaj Kopernik. Po dziś dzień zwiedzać można dom, w którym przyszedł na świat i spędził pierwsze lata swojego życia. Toruń znany jest jednak również z powodu swojej unikatowej starówki, która w całości wpisana została na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to ewenement na skalę światową. Tylko nieliczne miasta w Europie mogą liczyć na taki zaszczyt. Wynika to przede wszystkim z tego, że II wojna światowa nie zniszczyła prawie wcale starego miasta. Ocalało wiele bardzo cennych zabytków. Zniszczeniu uległ jednak zamek krzyżacki. Trzeba bowiem wiedzieć, że w Toruniu mieszkali słynni Krzyżacy.

Można to dostrzec praktycznie na każdym kroku, spacerując po nadwiślańskim bulwarze. Miasto było w doskonały sposób zabezpieczone przed przyjezdnymi poprzez wysoki mur oraz baszty strażnicze. Można było się do niego dostać jedną z wielu bram, które również ocalały do dnia dzisiejszego. To również w Toruniu znajduje się druga na świecie krzywa wieża. Jej większa siostra znajduje się w Pizie, we Włoszech. Każdy kto chce, może wejść do środka i zmierzyć się z poruszaniem w środku. Wrażenia są z pewnością niezapomniane. Poza tym, znajduje się tam również kawiarnia, w której można usiąść na zewnątrz i podziwiać Toruń z wysokiego muru. Miasto zaskakuje wieloma bardzo przytulnymi i klimatycznymi knajpami i barami. Wynika to również z tego, że Toruń to miasto studenckie. Co roku studiuje tu około czterdziestu tysięcy młodych ludzi, tylko na studiach dziennych. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w całym kraju. Wielu młodym maturzystom marzą się studia właśnie na tej renomowanej uczelni.

Torunianie prowadzą bardzo bogate nocne życie. Kochają oni bowiem sztukę i chętnie spędzają czas w barach i w pubach. Każdego wieczora na pięknym Starym Mieście odbywa się wiele ciekawych imprez, skierowanych do różnego rodzaju osób. Ostatnimi czasy w mieście wybudowano bardzo nowoczesną salę koncertową Jordanki, która zachwyca swoim nowoczesnym projektem i bardzo ciekawą bryłą. W Sali tej odbywają się liczne imprezy kulturalne, koncerty i spektakle. Coraz częściej do miasta zjeżdżają się również gwiazdy z zagranicy. Osoby zainteresowane nauką mogą w Toruniu również aktywnie spędzić czas. W mieście powstało bowiem Centrum Nauki Młyn Wiedzy, które porównywane jest do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Całe Centrum powstało w starym Toruńskim młynie i w budynkach spichlerzy. Można spędzić tam cały dzień, przemieszczając się po różnych piętrach i bawiąc się w różnego rodzaju doświadczenia. Do miasta zjeżdżają dzięki temu jeszcze bardziej chętnie turyści.

Toruń jest również bardzo znany ze swoich pierników. Produkuje je fabryka słodyczy Kopernik. Turyści zawsze opuszczają miasto z naręczami toruńskich słodyczy, które znane są również w Europie. Młodzi turyści mogą spędzić miło czas w Muzeum żywego piekarnika. Mają tam oni możliwość wypiekania pierników na miejscu i ozdabiania ich. Poznają również historię toruńskich pierniczków. Poza tym muzeum warto odwiedzić również Muzeum legend toruńskich. Można tam poznać historię miasta i przenieść się w czasie do czasów, kiedy ulicach miasta poruszali się rycerze. Jest to z pewnością niesamowite doświadczenie. Każdy pasjonat może znaleźć w Toruniu muzeum najciekawsze dla siebie. Wybierać można spośród Centrum Sztuki Współczesnej, które jest bardzo nowoczesnym muzeum sztuki, jak również Muzeum im. Tony’ego Halika, czy też muzeum etnograficznym. Zachowały się tam stare chaty sprzed wielu setek lat. Co roku w mieście odbywa się wiele różnych imprez. Najpopularniejszą z nich jest z pewnością Bella Skyway Festiwal, czyli festiwal światła. Jest to trzydniowa impreza, która przyciąga do miasta nad Wisłą setki tysięcy osób, nie tylko z samej Polski. Coraz częściej pojawiają się również turyści z innych Państw Unii Europejskiej. Jest to niesamowite doświadczenie, ponieważ w całym Starym i Nowym Mieście podziwiać można niesamowite instalacje świetlne oraz słuchać muzyki. Poza tym, każda z ulic na Starym Mieście co roku obchodzi swoje święto. Można wtedy za darmo słuchać koncertów i oglądać różnego rodzaju występy, na przykład teatrów ulicznych.

Miasto posiada niezwykle bogatą infrastrukturę hotelową. Można tam przespać się w zwykłym studenckim hotelu za kilkadziesiąt złotych, w samym centrum miasta. Wielu turystów korzysta z takiej możliwości. Można również z powodzeniem zakwaterować się w pięknym hotelu najwyższej europejskiej klasy. Kilka z nich znajduje się dosłownie na Starym Mieście i można z ich okien podziwiać Wisłę i słynny bulwar filadelfijski. Sam bulwar jest miejscem spotkań wielu osób. Na Wiśle zacumowane są tam zawsze barki z restauracjami i z kawiarniami. Poza tym, wzdłuż całego bulwaru ciągnie się mur pomalowany na kolorowo z cytatami Rejsu Stanisława Barei.

Każdy turysta powinien zdecydować się koniecznie na odwiedzenie Torunia. Jest to bowiem jedno z najstarszych polskich miast, które posiada przy tym bardzo ciekawą historię. Jest to miasto osób młodych, chociaż przez starszych znane jest dzięki słynnemu Radio Maryja Ojca Rydzyka. Co roku do miasta zlatują się Koreańczycy i Chińczycy. Odwiedza je również wielu Niemców i Francuzów. W mieście znajdują się liczne atrakcje, dlatego też wiele biur podróży organizuje obecnie wycieczki do Torunia. Cieszą się one dość dużym powodzeniem. Miasto nie jest wielkie, więc można je z powodzeniem zwiedzać na piechotę. Najwięcej wycieczek odwiedza toruńskie piękne katedry i kościoły. Można też wejść na wierzę ratuszową i oglądać panoramę miasta z samej góry. Warto jest wybrać się na wycieczkę do Torunia.

Leave a Reply