Wakacje w Zatoce Kotorskiej

0

Od lat ogromnym zainteresowaniem polskich turystów w okresie wakacyjnym cieszy się Chorwacja. Tymczasem tuż obok, w sąsiadującej z nią Czarnogórze odnajdziemy przepięknie położoną Zatokę Kotorską. Równie piękną jak największe atrakcje Chorwacji, a przy tym znacznie tańszą, mniej zatłoczoną i pełną uroczych zakątków oraz dzikich, skalistych plaż, na których można się będzie poczuć tak, jakby wybrzeże było na naszą wyłączność.

Wyobraźmy sobie wysokie, wapienne góry, których stoki opadają stromo ku ciepłemu, turkusowemu Adriatykowi – to właśnie Zatoka Kotorska, będąca perłą Czarnogóry! W całości została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malownicze góry to pasmo Lovcen, zaliczające się do Gór Dynarskich. Podczas wakacyjnego pobytu warto je odwiedzić jako urozmaicenie naszego urlopu, bo widoki naprawdę robią wrażenie.

Już w czasach greckiego panowania powstała miejscowość Risan, a ślady antycznej sławy odkryjemy w ruinach starożytnych willi. Natomiast najsłynniejszym miastem w zatoce jest założony przez Rzymian Kotor. Malownicza miejscowość może się pochwalić zachowaną w świetnym stanie zabudową z okresu średniowiecza – to wąskie ulice, kościoły, place oraz mury obronne.

W Zatoce Kotorskiej znajdziemy wiele skalistych plaż, a jeśli tylko będziemy chcieli wypocząć na piaszczystym wybrzeżu, wystarczy oddalić się samochodem o kilkanaście kilometrów od Risan czy Kotoru. Doskonałe położenie geograficzne zatoki zachęca też do wycieczek do chorwackiego Dubrownika, a nawet do Makarskiej.

Leave a Reply