Wisła – śladami Adama Małysza

0

POL_Wisła_Malinka_DW942_pod_skocznią_3W samym sercu Beskidu Śląskiego znajduje się malownicza górska miejscowość uzdrowiskowa – Wisła. To nieprzypadkowa nazwa, ponieważ właśnie tutaj, na zboczach Baraniej Góry znajdują się źródła królowej polskich rzek Wisły. Do miasteczka od lat przybywają tłumy turystów spragnionych przebywania w górskich ostępach, jednak prawdziwym magnesem ściągającym do Wisły odwiedzających jest najsłynniejszy polski skoczek narciarski, Adam Małysz, który właśnie tam urodził się i mieszka do dziś. Wycieczka jego śladami to idealny wybór na weekendowy wyjazd we wszystkich porach roku, a także dla osób w każdym wieku. W dodatku większość atrakcji zobaczymy za darmo!

Adam Małysz rozsławił Wisłę na cały świat w 2001 roku, wygrywając słynny Turniej Czterech Skoczni, a następnie triumfalnie krocząc po cztery Kryształowe Kule, medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i wiele zwycięstw w zawodach najwyższej rangi. Dzięki niemu skoki narciarskie stały się najpopularniejszym sportem w naszym kraju, a także do dziś przyciągają do Wisły tysiące fanów tej dyscypliny. W mieście znajdziemy wiele miejsc bardzo silnie związanych z osobą Adama Małysza, a z każdym z nich związane jest wiele ciekawych i zabawnych anegdot. Zwiedzanie możemy zorganizować sobie sami lub skorzystać z pomocy lokalnego przewodnika, a także przejechać całą trasę wesołą ciuchcią dla turystów, która w swojej ofercie ma specjalny program obejmujący wszystkie atrakcje związane ze skokami narciarskimi.

Wycieczkę warto rozpocząć w centrum miasta, gdzie znajduje się wiele parkingów samochodowych, a także dworzec autobusowy i kolejowy. To tutaj znajduje się Muzeum Narciarstwa (w willi Ziemowit), które można zwiedzać bezpłatnie. W środku znajdziemy bogate zbiory narciarskiego wyposażenia, kolekcję starych nart, wśród których najstarsze pochodzą z XIX wieku, a także oczywiście narty Adama Małysza. Tuż przy rynku (zwanym Placem B. Hoffa) wybudowano Aleję Gwiazd Sportu. Wśród uhonorowanych sportowców są mieszkańcy Wisły: Adam Małysz, Apoloniusz Tajner, Jan Szturc oraz Jan Kawulok. Niezwykle ciekawa atrakcja zlokalizowana jest w Domu Zdrojowym – to Adam Małysz zbudowany z białej czekolady! Rzeźba ma 250 centymetrów wysokości i waży aż 180 kilogramów. Przedstawia słynnego wąsatego skoczka z nartami i czterema Kryształowymi Kulami. Ponieważ zdarzały się przypadki lizania lub nawet odgryzania kawałka czekoladowego Małysza, rzeźba stoi za specjalną szybą. Wychodząc z Domu Zdrojowego, na przeciwległym zboczu góry zobaczymy skocznie narciarskie w Wiśle Centrum, na których swoje pierwsze kroki przed laty stawiał Adam Małysz, oddając słynny pierwszy skok, podczas którego w locie wypadł z butów i lądował w samych skarpetkach! Świeżo wyremontowane obiekty służą lokalnemu klubowi WSS Wisła, odbywają się tu także zawody dla najmłodszych.

Pozostając w temacie skoczni, warto też odwiedzić dzielnicę Wisły – Łabajów, gdzie znajduje się kilka kolejnych, większych sportowych obiektów przeznaczonych do skakania. Skocznie nie wyglądają już jednak najlepiej, są przestarzałe i od pewnego czasu nie organizuje się na nich zawodów, jednak są ciekawe z tego względu, że ich zeskok przebiega przez asfaltową drogę prowadzącą do dalszej części miasta. Aby przeprowadzić zawody, trzeba było zamykać na pewien czas drogę i wstrzymywać ruch samochodowy, a także zasypywać asfalt warstwą białego puchu. W drodze do Łabajowa mamy też szansę zobaczyć z daleka dom Adama Małysza znajdujący się na zboczu góry w dzielnicy Kopydło.

Niezwykle fascynująca podróż w świat Adama Małysza czeka nas w galerii mistrza znajdującej się na ulicy 1 maja. Zawiera ona wszystkie najcenniejsze trofea skoczka, w tym Kryształowe Kule, medale mistrzostw świata i olimpijskie oraz wiele innych pucharów, nagród, strojów narciarskich, nart, żółtych koszulek lidera itp. To miejsce, które naprawdę robi wrażenie na fanach orła z Wisły.

Największy pomnik mistrza znajduje się w dzielnicy Malinka – to skocznia narciarska imienia Adama Małysza (HS-134), na której odbywają się najważniejsze międzynarodowe zawody, w tym Puchar Świata oraz Letnia Grand Prix, a także szereg zawodów krajowych, w tym mistrzostwa Polski. Dolną część skoczni (trybuny, plac przed skocznią) można zwiedzić bezpłatnie, a za niewielką opłatą możemy skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który wywiezie nas na górę skoczni, skąd można obejrzeć piękna panoramę Beskidów oraz zobaczyć jak czuje się skoczek przed oddaniem kolejnej próby.

Wisła śladami Adama Małysza to propozycja na wycieczkę jedno-dwudniową, jednak w Beskidzie Śląskim można spędzić całe wakacje, ponieważ atrakcje czekają tam na turystę na każdym kroku. Warto sprawdzić bogatą ofertę miasta i zatrzymać się w polskich górach na dłużej!

Leave a Reply