Wycieczka do Budapesztu

Węgry – państwo Europy Środkowej o ciepłym, umiarkowanym klimacie to częsty kierunek wakacyjnych wypraw Polaków. Liczne uzdrowiska i miejscowości wypoczynkowe, znane kąpieliska nad Balatonem, a także imponująca gama nowoczesnych hoteli przyciągają szerokie grono turystów i gwarantują udany urlop. Nie warto jednak myśleć o Węgrzech jedynie jako o relaksujących plażach i kompleksach basenowych czy Aquaparkach. Uwagę przyciąga bowiem stolica europejskiego państwa – Budapeszt, a wycieczka do Budapesztu z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagające, turystyczne gusta.

Warto, aby wycieczka do Budapesztu została poprzedzona przez przypomnienie sobie kilku istotnych w historii stolicy Węgier faktów. Budapeszt w swej ostatecznej postaci istnieje bowiem od przełomu lat 1872/1873, kiedy to połączono ze sobą miasta: Buda, Óbuda i Peszt. Metropolia przez lata przeżywała rozkwit (choć historyczne, wojenne zawirowania również odcisnęły na niej krwawe piętno), a dziś należy do najatrakcyjniejszych ośrodków Europy Środkowej. Wycieczka do Budapesztu stanowi zatem wspaniałą przygodę dla wszystkich, którzy pragną połączyć czerpanie z kulturalnego dorobku oraz bogactwa zabytkowej, ale i nowoczesnej architektury z relaksem w kompleksach wypoczynkowo-uzdrowiskowych.

Wycieczka do Budapesztu to świetna okazja na pokrzepienie ducha dzięki kulturze wysokiej. Stolica Węgier oferuje bowiem turystom szeroką gamę teatrów i innych ośrodków zapewniających rozrywkę na wysokim poziomie. Wybrać można się między innymi do Teatru Narodowego, Węgierskiej Opery Państwowej, Teatru Komediowego czy Sali Koncertowej Vigadó, która w latach 2004-2006 została gruntownie odnowiona, gdyż ucierpiała w wyniku bombardowań w okresie II wojny światowej. Do roku 2010 w Parku Ludowym stolicy Węgier funkcjonował również Lasertheater – miejsce, gdzie do muzyki znanych wykonawców organizowano imponujące pokazy świetlne.

Wycieczka do Budapesztu stanowi też gratkę dla miłośników muzeów. Można bowiem odwiedzić między innymi Muzeum Sztuk Pięknych bogate w dzieła twórców takich jak Leonardo da Vinci czy Rembrandt, Muzeum Aquinicum wzniesione na terenie wykopalisk starożytnej osady oraz Terror Haza (Dom Terroru) – inicjatorem powstania tego ośrodka był premier Viktor Orban, dzięki czemu uczczono pamięć zarówno ofiar totalitaryzmu, jak i bohaterów powstania z 1956 roku.

Jak już wcześniej wspomniano, wycieczka do Budapesztu kusi również możliwością zrelaksowania się w łaźniach uzdrowiskowych. Szczególnie astmatycy oraz pacjenci cierpiący z powodu schorzeń o charakterze reumatycznym mogą więc skorzystać z dobroczynnych jonów zawartych w leczniczych źródłach. Wybierać można pomiędzy łaźnią św. Łukasza, łaźnią Gellerta, łaźnią Rudas oraz łaźnią Szechenyiego. Dzięki wodom o prozdrowotnych właściwościach wycieczka do Budapesztu pozwoli również zadbać odwiedzającym stolicę Węgier o prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przyspieszenie procesu rekonwalescencji.

Oczywiście, wycieczka do Budapesztu to również świetny sposób na spędzenie czasu na imprezowaniu w klubach w gronie znajomych lub też romantyczny weekend we dwoje.