Wycieczka do Czarnobyla

Miłośnicy turystyki ekstremalnej mają swoją mekkę. Jest nią bez wątpienia miejsce największej i najgłośniejszej katastrofy nuklearnej na świecie – Czarnobyl. Miejsce zdecydowanie rozbudzające wyobraźnię i będące swoistym pomnikiem ludzkiej bezsilności wobec potęgi energii atomowej. Wycieczka do Czarnobyla jest marzeniem wielu entuzjastów odwiedzania miejsc nietypowych i tajemniczych.

Na początku roku 1986 nikt nie przewidywał, że w kwietniu tego roku potężna elektrownia w Czarnobylu zamieni się w jądrowe gruzowisko, a cała okolica – w wyludnioną atomową strefę zamkniętą. Po samych tragicznych wydarzeniach nikt też pewnie nie podejrzewał, że po latach ta sama strefa stanie się obiektem turystycznych wojaży. Wycieczka do Czarnobyla zagościła jednak nawet w ofertach niektórych biur podróży. Co przyciąga ludzi do tego miejsca?

Prawdopodobnie unikalny klimat – jedyny taki na całej planecie. Wyludniona i skażona promieniowaniem strefa rozbudza wyobraźnie i skłania do przemyśleń o technologicznych zagrożeniach współczesnego świata. To zamrożony w czasie socrealizm w postaci kompletnego miasta, które w ciągu jednego dnia zamieniło się w pomnik. Wycieczka do Czarnobyla to nie tylko okazja do zobaczenia ciekawego miejsca ale także dosłowna możliwość zrozumienia do czego prowadzić może błąd oraz bezmyślność człowieka w starciu z jego własnymi wynalazkami.

Aktualnie przebywanie w Zonie – bo tak nazywa się zamknięta strefa wokół elektrowni – nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Większość obszaru nie emituje znacznych dawek promieniowania i jednodniowa wycieczka po skażonym mieście nie może zagrozić turystom. Oczywiście wskazana jest ostrożność, bo w opuszczonej strefie nie tylko atomowy opad może być niebezpieczny. Wycieczka do Czarnobyla to podróż po zrujnowanej i opuszczonej betonowej dżungli w której zawsze może się coś zawalić lub oberwać. Dlatego konieczna jest obecność doświadczonego przewodnika. Dla kogoś, kto chciałby spróbować takiego rodzaju turystycznej przygody, na początek poleca się skorzystanie z usług biura podróży. Nie dość, że jest to opcja znacznie bezpieczniejsza to jeszcze unika się wielu formalności koniecznych do odwiedzenia tego miejsca.

Na miejscu zobaczyć można samą elektrownię wraz z otaczającym ją sarkofagiem oraz wyludnione miasto Prypeć wraz ze wszystkimi obiektami – upiornym wesołym miasteczkiem, basenem miejskim i opuszczonymi w pośpiechu mieszkaniami. Wycieczka do Czarnobyla kończy się zawsze kontrolą dozymetryczną. I nie chodzi tutaj głównie o zdrowie turystów – poziom promieniowania zwykle nie zagraża nikomu – ale o to, że niektórzy próbowali zabierać ze sobą silnie radioaktywne pamiątki.

Czy warto wybrać się na taką wyprawę? Jak najbardziej tak. Przy doświadczonym przewodniku nie ma mowy o wielkim niebezpieczeństwie, a wrażenie z pobytu jest nieporównywalne z żadnym innym miejscem na świecie. Wycieczka do Czarnobyla nie przypadnie może do gustu małżeństwom z dziećmi, które pragną wygrzać się na słońcu i odpocząć od pracy, ale nie jest też do nich adresowana. Po Czarnobylu wędrują zwykle ludzie ciekawi świata i chętni do przemyśleń o naturze i przyszłości cywilizacji.