Wycieczka do Pragi

Europa zwana przez niektórych Starym Kontynentem szczyci się niezwykłą historią, wybitnymi osiągnięciami cywilizacji, bezcennymi skarbami architektury sprzed wieków… Polscy turyści z chęcią odwiedzają Paryż, Rzym, Wiedeń, Madryt czy inne odległe, zachodnie zakątki. Warto jednak zwrócić uwagę na znacznie bliżej zlokalizowaną Pragę – położoną w środkowej części Czech, nad rzeką Wełtawą stolicę tego kraju. Praga to miasto liczące ponad 1,2 miliona mieszkańców. Jest świetnie prosperującym ośrodkiem przemysłowym, handlowo-usługowym, uniwersyteckim, ale również i kulturalnym oraz turystycznym – dlatego też, wycieczka do Pragi, nawet kilkudniowa, to wspaniały pomysł.

Wycieczka do Pragi pozwala doświadczyć piękna architektury i poznać dobytek cywilizacji bez stosunkowo długiej, nużącej podróży (jeśli punktem startowym jest Polska), takiej jak na przykład autokarowe, samochodowe lub kolejowe przeprawy do Włoch, Francji czy Hiszpanii. Wycieczka do Pragi to zatem opcja idealna dla tych, którzy pozostają ograniczeni czasowo i nie chcą podróżować za pośrednictwem linii lotniczych. Bogactwo dostępnych dla turystów atrakcji (ponad 20 muzeów, prawie 100 galerii…) czyni stolicę Czech ośrodkiem mogącym wiele zaoferować każdemu – zarówno tym, którzy pragną czerpać z bogactwa kultury i sztuki, ale także tym, którzy chcą wejść w życie codzienne mieszkańców lub też spędzać czas aktywnie. Zatem – wycieczka do Pragi to świetny sposób na relaksujący urlop, ale też studencką eskapadę, a nawet… romantyczne zaręczyny.

Nie bez powodu Pragę opisuje się jako jedno z najatrakcyjniejszych miast Europy. W 1992 roku jej zabytkowe, piękne centrum wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co więc oferuje wycieczka do Pragi i co warto zobaczyć? Możliwości jest oczywiście wiele, a wybór zależy od indywidualnych preferencji turysty. Z pewnością zachwyci jednak XIV-wieczny ratusz staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym (pokazuje położenie ciał niebieskich, zawiera medaliony reprezentujące miesiące, figurki dwunastu apostołów oraz wyobrażenia Śmierci, Turka, Marności i Chciwości) zlokalizowany przy Rynku Staromiejskim. Wycieczka do Pragi to również przyjemność dla miłośników zwiedzania budownictwa sakralnego i związanego z kultem – w stolicy Czech znajdują się bowiem liczne synagogi (w tym te zlokalizowane w dzielnicy żydowskiej Josefov), barokowy kościół św. Mikołaja, w którym kiedyś grał sam Wolfgang Amadeusz Mozart, gotycka katedra św. Wita, św. Wacława i św. Adalberta oraz wiele innych.

Wycieczka do Pragi w celu zakosztowania kultury wysokiej również okaże się udana. Rozrywkę na poziomie zapewnia bowiem między innymi Teatr Narodowy, Galeria Narodowa czy Opera Narodowa. Wspaniałe przeżycia gwarantuje także wizyta w królewskiej dzielnicy Hradczany, w której skład wchodzi zamek, Złota Uliczka (najprawdopodobniej siedziba miejscowych złotników w XVI wieku), ogrody królewskie, bazylika św. Jerzego oraz inne obiekty. Wycieczka do Pragi stanowi też gratkę dla miłośników awangardy – uwagę przykuwa Tańczący Dom wybudowany w 1996 roku. W sylwetce częściowo przeszklonej budowli można się bowiem dopatrzeć tańczącej pary.