Wycieczka do Wenecji

W północnej części Włoch, nad Adriatykiem, położona jest Wenecja – jedno z bardziej urokliwych miast na całym świecie. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z różnych zakątków globu. Wycieczka do Wenecji to okazja do przeżycia wspaniałej przygody, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Cechy charakterystyczne

Wycieczka do Wenecji musi rozpocząć się od poznania specyfiki tego miasta. Leży ono na wielu wyspach o charakterze bagnistym, które położone są na Morzu Adriatyckim. To właśnie takie położenie sprawiło, że Wenecja jest mianem kanałów. Trudno dostrzec tutaj samochody. Mieszkańcy, jak i przybywający tu turyści przemieszczają się najczęściej albo pieszo, albo korzystając z tramwajów wodnych (turyści często decydują się na romantyczne gondole).

Mało kto zdaje sobie sprawę, że historyczna część Wenecji to obecnie w większości jedynie atrakcja turystyczna. Ci, którzy żyją tutaj na stałe, mieszkają najczęściej w Mestre – dzielnicy Wenecji, która położona jest już na stałym lądzie.

Znaczący ośrodek turystyczny

Wycieczka do Wenecji to niebywała okazja do podziwiania pięknych zabytków. Miasto jest jednym z ważniejszych ośrodków nie tylko turystycznych, ale również kulturalnych w całych Włoszech. Wenecja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mieszkańcy żyją tu głównie z turystyki. Wielką popularnością cieszy się także wenecki karnawał.

Bazylika świętego Marka

Wycieczka do Wenecji nie będzie się liczyć, jeśli w czasie jej trwania nie odwiedzimy Bazyliki świętego Marka. Znajduje się ona na placu świętego Marka. Kościół został wybudowany tutaj w celu pochowania relikwii świętego.

Pierwszy kościół, który znalazł się w tym miejscu, został ufundowany przez dożę Angelo Partecipazio. Konsekracja miała miejsce w roku 832. Niebawem jednak, bo zaledwie sto czterdzieści cztery lata później, świątynia spłonęła. Zniszczeniu uległ również znajdujący się nieopodal Pałac Dożów. Do odbudowy kościoła przystąpiono w roku 1063. Udało się zakończyć ją w roku 1094. świątynię wzorowano na kościele świętych Apostołów, który znajduje się w Konstantynopolu. Uwagę przykuwa pięć kopuł. Cała bryła świątyni przywodzi na myśl architekturę islamu.

Dzwonnica świętego Marka

Wycieczka do Wenecji będzie udana, jeśli zdobędziemy również dzwonnicę świętego Marka. Jest to najwyższa budowla w całym mieście – jej wysokość to dziewięćdziesiąt dziewięć metrów. Historia obiektu sięga wieku XI. Ostateczny kształt udało mu się jednak zyskać dopiero w wieku XVI. Zmieniał się nie tylko wygląd dzwonnicy, ale również pełnione przez nią rolę. Była ona latarnią morską, wiatrowskazem, a nawet wieżą strzelniczą. Dzisiaj na szczyt wieży wjechać można windą. Rozpościera się stąd przepiękna panorama całego miasta.

Canal Grande

Niemalże każda wycieczka do Wenecji obejmuje również wycieczkę po Canale Grande, czyli cieśninie w kształcie litery S, która dzieli miasto na dwie części. Po kanale pływać można albo gondolą (na co często decydują się zakochane pary ), albo tramwajem wodnym (wybierane przez wycieczki zorganizowane).