Wycieczka do Wrocławia – perły Dolnego Śląska

0

poland-396679_1280Podróżując po Polsce warto zawitać do Wrocławia, czyli stolicy Dolnego Śląska. To jedno z najładniejszych i najstarszych polskich miast w ciągu wieków przechodziło z rąk do rąk, stanowiąc własność nie tylko Polski, ale i Królestwa Czech oraz Niemiec. Druga Wojna Światowa zrujnowała Wrocław, jednak dzięki staraniom władz udało się go odrestaurować i znów przypomina swe najlepsze lata. Większość atrakcji miasta znajduje się wzdłuż rzeki Odry, która swoimi odnogami obejmuje cały Wrocław.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od rynku. To właśnie tam zlokalizowane są dwa kościoły, z których wież można obserwować piękną panoramę miasta. Pierwszy z nich to kościół świętej Marii Magdaleny, którego wieże są połączone Mostem Pokutnic i to na nim, 45 metrów nad ziemią, znajduje się punkt widokowy. To jedyny most we Wrocławiu położony nie nad wodą, lecz pomiędzy dwiema wieżami. W kościele obejrzeć można także stare komnaty i historyczne rekwizyty. Drugi kościół – Garnizonowy znajduje się obok zabytkowych kamienic nazwanych Jaś i Małgosia. Wieża ma aż 90 metrów wysokości i aby się dostać na jej szczyt, trzeba pokonać strome, kręte schody. Z góry można dostrzec rynek, ulice wokół centrum, rzekę Odrę, katedrę na Ostrowie Tumskim, a także np. nowoczesny wieżowiec Sky Tower.

Po wyjściu z kościoła warto udać się w kierunku Mostu Uniwersyteckiego. Na nim znajduje się pomnik „Powodzianki”, upamiętniający poświęcenie ludzi walczących z wielką wodą w 1997 roku, kiedy to powódź spustoszyła Wrocław. Z mostu obejrzeć można wspaniały widok na główny budynek Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwłaszcza w nocy jest on pięknie podświetlony. Dalej znajduje się Wyspa Słodowa, na której bardzo często odbywają się koncerty oraz imprezy plenerowe. To jedno z ulubionych miejsc spotkań młodych wrocławian, zwłaszcza wiosną i latem, gdy można tam bardzo miło spędzić czas na świeżym powietrzu. To nie jedyna wyspa we Wrocławiu – obok niej znajdują się Bielarska i Piaskowa Wyspa. Wszystkie razem stanowią unikalny obiekt w centrum Wrocławia, swoistą oazę. Z Wyspy Słodowej mamy już bardzo blisko na Ostrów Tumski, gdzie znajduje się zabytkowy Młyn Maria i Mosty Młyńskie, a także kościół pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, w którym w okresie świątecznym znajduje się ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Tuż obok jest słynny Most Tumski, miejsce spotkań zakochanych, którzy w dowód miłości wieszają na nim kłódki, a klucz wyrzucają do Odry.

Z Mostu Tumskiego dobrze jest udać się w kierunku katedry. Po drodze do niej mijać będziemy ogrody, do których warto zajrzeć. Szczególnie godne polecenia są ogrody przy ulicy Katedralnej i w zespole dworów Kanoników. Latem pełne są różnobarwnych kwiatów, a z samych ogrodów roztacza się interesujący widok na Odrę i zlokalizowane na niej mosty. W sercu Ostrowa Tumskiego znajduje się zachwycająca gotycka katedra, pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku.

To tylko kilka z wielu atrakcji, którymi turystów kusi Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska warto spędzić choć kilka dni, by zobaczyć jak najwięcej ciekawych zakątków. W ciągu jednego dnia uda się bowiem zwiedzić tylko najważniejsze zabytki.

Leave a Reply