Wycieczka słoneczna

Ponury, szary i chłodny klimat codzienności sprzyja pogrążaniu się w marazmie i apatii. Rutynowe obowiązki, kłopoty zawodowe, nierzadko skomplikowane relacje prywatne – wszystko to powoduje, że człowiek nieustannie czuje się zmęczony, nie potrafiąc odpocząć. Fizyczne wyczerpanie przekłada się na samopoczucie psychiczne, sprzyjając jego spadkowi, a ten z kolei generuje ograniczenie aktywności i błędne koło zamyka się, napędzając turbiny dystymii. Przełamanie codziennej szarości przynosi jednak… wycieczka słoneczna – okazja, aby zaczerpnąć nieco dobroczynnego światła i rozgrzać zniechęcone ciało i umysł.

Wycieczka słoneczna w pierwszej chwili kojarzyć się może wyłącznie z odpoczynkiem na egzotycznej plaży na leżaku, w kapeluszu i z orzeźwiającym drinkiem w ręku. Choć oczywiście wycieczka słoneczna może wyglądać w ten sposób, to nie należy zapominać, że słońce stanowi nie tylko źródło relaksu, ale też jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – rzecz jasna, w rozsądnych ilościach. Promieniowanie ultrafioletowe uczestniczy bowiem w powstawaniu aktywnego metabolitu potrzebnej ludzkiemu ciału witaminy D. Jej niedobory generują problemy zdrowotne między innymi z układem kostno-szkieletowym (krzywica, osteomalacja, osteopenia i osteoporoza). Dlatego też, wycieczka słoneczna i eksponowanie się na lecznicze dawki promieniowania ultrafioletowego może stać się elementem zapobiegania schorzeniom zębów, kości czy stawów zarówno u maluchów, jak i u osób dorosłych i seniorów.

Wróćmy jednak do relaksującego wpływu, jaki pociąga za sobą wycieczka słoneczna. Jak już wcześniej wspomniano, korzystanie z odpoczynku na słonecznej plaży lub w otwartym kompleksie basenowym pozwala zaczerpnąć z dobrodziejstw ciepłych promieni, które pozostawiają po sobie ślad nie tylko w postaci pięknej opalenizny (pamiętajmy jednak, aby była zdrowa!), ale i świetnego samopoczucia oraz dawki dodatkowej energii do działania. Wycieczka słoneczna nie powinna jednak kojarzyć się wyłącznie z biernym wypoczynkiem. Relaksować się na słońcu można bowiem również aktywnie! Wycieczka słoneczna może przecież przybrać postać rowerowej wyprawy w pogodny dzień, górskiej wędrówki czy spaceru zabytkowymi ulicami jednej z europejskich stolic.

Jak wynika z powyższego, wycieczka słoneczna nie musi wcale generować wysokich kosztów – oczywiście, można zdecydować się na drogie, egzotyczne wczasy w tropikach all inclusive, ale słońce świeci przecież również w polskich miejscowościach wypoczynkowych, w prywatnych ogrodach czy na balkonie.

Wiadomo zatem, że wycieczka słoneczna przynosi wiele benefitów. Jednak zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie i korzystać z gorących promieni, zachowując zdrowy rozsądek. Warto dawkować sobie czas spędzany na słońcu – zwłaszcza dotyczy to posiadaczy naturalnych blond lub rudych włosów i jasnej, wrażliwej skóry, która opalając się przyjmuje czerwonawy kolor. Obowiązkiem jest również stosowanie zabezpieczających kremów z filtrami przeciwko promieniowaniu UV – korzystanie z tego typu produktów nie tylko ustrzeże przed oparzeniami i czerniakiem, ale też zadba o młody wygląd skóry.