Wycieczka zabytkowa

Wśród wielu rodzajów wycieczek – czy to oferowanych przez biura podróży, czy organizowanych na własną rękę – największą popularnością cieszy się wycieczka zabytkowa. Zwiedzanie zabytków to nieodłączna część wypraw, wczasów i wszelkich podróży. Różne są cele wycieczek. Od celu wycieczki zależy wszkże jej przebieg i dokładny plan. Wycieczka może być podporządkowana na przykład wypoczynkowi na jakiejś znanej i obleganej plaży. Może być również połączona z uprawianiem jakiegoś sportu. W tej drugiej kategorii mieściłyby się wycieczki rowerowe czy piesze wędrówki do jakiegoś celu. Wycieczka zabytkowa nie wyklucza się z żadną z wyżej wymienionych wycieczek. Wręcz przeciwnie: może stanowić ich część. Przy wycieczce zabytkowej ważne jest jednak to, że głównym jej celem, jak sama nazwa wskazuje, jest zwiedzanie zabytków i zapoznawanie się z dziedzictwem określonego terenu.

Wśród ofert turystycznych wielu dużych miast miast w Polce, zwłaszcza tych miast, które są atrakcyjne pod względem bogactwa zabytków, można znaleźć specjalnie przygotowane programy zwiedzania, które są bardzo atrakcyjne dla turystów chcących w krótkim czasie zgłębić najważniejsze miejsca. Jedną z ciekwaszych propozycji, coraz bardziej popularną w ostatnich latach, jest specjalna wycieczka zabytkowa z przewodnikiem.

W Krakowie można zwiedzić najważniejsze zabytki eleganckim, zabytkowym samochodem, który wozi turystów do najważniejszych miejsc. Wszystko jest oczywiście dobrze rozplanowane, umieszczone w czasie. Chodzi o to, aby w krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej ważnych punktów. Nad całością czuwają oczywiście wyszkoleni przewodnicy, a programy są konsultowane i przygotowywane w większym gronie specjalistów. Wycieczka zabytkowa może również obejmować taki program, który pozwoli na przemieszczanie się pomiędzy różnymi miejscowościami. W okolicach Krakowa jest przecież wiele miejsc, które zasługują na uwagę. Czasem warto połączyć zwiedzanie tych miejsc w jedną większą wyprawę. Wówczas wycieczka zabytkowa obejmuje nie tylko atrakcje turystyczne samego Krakowa, ale i jego okolic: Wieliczki, Oświęcimia czy Wadowic.

W Toruniu, Poznaniu i Wrocławiu możliwa jest wycieczka zabytkowa zabytkowym tramwajem. To również coraz bardziej popularny rodzaj wycieczki zabytkowej. W Poznaniu opracowano specjalną wycieczkę tramwajem przeznaczoną dla przedszkolaków i dzieci z klas 0-3. W ciągu czterdziestu pięciu minut dzieci zobaczą najważniejsze punkty Poznania. Ten czas nie wystarczy oczywiście na to, aby zgłębić dokładnie historię miejsc. Może jednak stanowić punkt wyjścia do późniejszych, samodzielnych poszukiwań.

Najciekawszą spośród tych wszystkich ofert jest wycieczka zabytkowa po Wrocławiu, która pozwala niejako przenieść się w czasie. Z pozoru zwykła przejażdżka po mieście szybko zamienia się w wielką przygodę, pozwalającą na odkrycie nieznanego przeciętnemu człowiekowi wymiaru miasta. Można przejechać się meleksem, rikszą, zabytkowym tramwajem lub autobusem retro. Można również wybrać rowerową wycieczkę zabytkową.