Zwiedzamy Wiedeń

Wiedeń to jedno z piękniejszych europejskich miast. Zachwyci każdego, kto chociaż raz zdecyduje się do niego przyjechać. Wycieczka do Wiednia to okazja do poznania historii cesarstwa austrowęgier, spróbowania wyśmienitej kawy czy słynnego tortu Sachera.

Pałac Schonbrunn

Wycieczka do Wiednia obejmować powinna między innymi zwiedzanie letniej rezydencji cesarzowej Sisi, czyli słynnego pałacu Schonbrunn. Jest to rezydencja w stylu barokowym, która zachwyca nie tylko pięknym parkiem, Palmiarnią i niezapomnianą Gloriettą, ale również jednym z lepszych w Europie ogrodów zoologicznych.

Pałac Schonbrunn nie bez powodu określany jest mianem jednego z piękniejszych budynków s tylu barokowym w całej Europie. Jego budowa została zlecona przez żonę cesarza Ferdynanda w roku 1642. Warto podkreślić, że obecny kształt zarówno budynek, jak i otaczające go ogrody zawdzięczają Marii Teresie, za panowania której obiekty te zostały przekształcone. W całym pałacu znajduje się aż 1441 komnat. Do zwiedzania udostępnionych jest jedynie! 45. Wszystkie wnętrza charakteryzują się stylem rokoko. Uwagę przykuwają przede wszystkim białe powierzchnie, które ozdobione są ornamentami w kolorze złota. Na ścianach dostrzec można liczne lustra, a w komnatach wspaniałe piece.

Katedra świętego Szczepana

Wycieczka do Wiednia to również doskonała okazja do zwiedzenia majestatycznej katedry świętego Szczepana (uwaga! Nie Stefana). Jest to niewątpliwy symbol Wiednia, który pojawia się na większości pocztówek. Budowa kościoła została rozpoczęta w XII wieku. Dzisiaj jest to świątynia w stylu gotyckim, która uważana jest za jedną z ważniejszych w Austrii. Katedra ma aż cztery wieże – na jedną z nich wjechać można windą (wieżę północną ze słynnym dzwonem Pummerin). Rozpościera się stąd niesamowita panorama całego miasta.

Wysokość katedry to aż 107,2 metrów. Uwagę turystów przykuwa na ogół wyjątkowo interesujący dach, który składa się z kolorowych dachówek. Ułożono je tak, że tworzą motyw orła Habsburgów oraz herb nie tylko samego Wiednia, ale również całej Austrii.

Zachwyt wzbudza również samo wnętrze kościoła, które od początku istnienia przechodziło wiele transformacji. Wszystkie ołtarze i kaplice zachwycają wyjątkowym kunsztem wykonania. Podziwiać można tutaj również wiele relikwii, a także wspaniałych szat liturgicznych.

Belweder

Wycieczka do Wiednia nie może obyć się bez odwiedzenia Belwederu. W samym pałacu ulokowana jest galeria sztuki. Wokół niego znajdują się przepiękne ogrody, w których centralne miejsce zajmuje dużych rozmiarów fontanna.

Hofburg

Wycieczka do Wiednia to również okazja do odwiedzenia Hofburgu. Obiekt ulokowany jest niemalże w samym centrum wiedeńskiej starówki. Przed wiekami mieściła się tutaj sterownia Habsburgów. Wcześniej na tym miejscu znajdował się średniowieczny zamek. Ciekawym jest fakt, że rezydencja zamieszkiwana była aż do roku 1918. Współcześnie obiekt ten nie stanowi jedynie muzeum. Swoją siedzibę ma tutaj prezydent. Ulokowane są tu również centra kongresowe o istotnym znaczeniu.

Podsumowanie

Wycieczka do Wiednia to wspaniała okazja do poznania jednego z piękniejszych miast europejskich. W Wiedniu każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.