Jakiego rodzaju wycieczki najpopularniejsze wydają się być w XXI wieku? Oczywiście te, które gwarantują jak najwięcej rozrywki. W dodatku – niestety nie mówimy tutaj o rozrywce oferowanej przez kulturę wysoką, ale mamy na myśli rozrywkę łatwą, niewymagającą i przyjemną w odbiorze. Choć, oczywiście, jest ona jak najbardziej niezbędna – pozwala bowiem zrelaksować się i oderwać na chwilę od szarej rutyny, zapominając o kłopotach – to nie powinna stanowić podstawy ludzkiego wypoczynku. Aby zapobiegać zjawisku dominacji rozrywki niewymagającej, warto więc popularyzować sposób spędzania czasu, którym jest wycieczka kulturowa.
Wycieczka kulturowa to wspaniałe i wewnętrznie ubogacające przeżycie dla członków wszystkich grup wiekowych – od malucha do seniora. W dzisiejszych czasach wiele mówi się na temat nieprawidłowego wychowania młodzieży, spadku morale młodych ludzi i nieustannie obniżającego się poziomu polskiej edukacji. Czy zjawiskom tym nie winne pośrednio jest między innymi ograniczenie dostępu dzieci i młodzieży do sztuki i kultury? Wydaje się, że tak – dlatego wycieczka kulturowa to doskonała recepta na problemy z wychowywaniem najmłodszych. Warto zaczynać już od maluchów w wieku przedszkolnym. Dla tej grupy wycieczka kulturowa może przyjąć formę obejrzenia przeznaczonego dla dzieci spektaklu czy seansów słuchania odpowiednio dobranej muzyki klasycznej. Wizyty w różnego rodzaju muzeach z pewnością również okażą się ubogacające. Nieco więcej wycieczka kulturowa zaoferować może dzieciom starszym. Uczniowie podstawówek mogą już wybrać się na koncert i do kina lub teatru, aby zapoznać się z ekranizacją wymaganych przez nauczycieli powieści lub przeniesieniem lektur szkolnych na deski teatru. Gimnazjaliści i licealiści powinni zaś korzystać z proponowanych przez liczne muzea i inne ośrodki lekcji historycznych – okazji, dzięki którym uczyć się na temat przeszłości kraju i świata można nie tylko z książki, ale i z ciekawych opowieści, filmów dokumentalnych i za pomocą zapoznania się z zabytkami oraz eksponatami.
Wycieczka kulturowa to oczywiście również pożyteczna i relaksująca forma spędzania czasu przeznaczona dla osób dorosłych. Na urlopie warto bowiem nie tylko położyć się z książką i drinkiem na leżaku. Wizyta w teatrze czy też operze może okazać się wspaniałym urozmaiceniem wyjazdu. Wycieczka kulturowa może oczywiście przybrać formę zwiedzania. Nie opierajmy więc wizyt w pięknych, starych miastach wyłącznie na kawie i lodach w kawiarenkach, przysmakach w restauracjach i zakupach w galeriach handlowych. Warto bowiem nacieszyć wszystkie zmysły skarbami architektury. Uwagę przyciągają pałace, zamki, zabytkowe kamienice, bramy, forty czy zachwycające miejskie parki lub ogrody. Wycieczka kulturowa stwarza też okazję do zainteresowania się budownictwem sakralnym – piękne kościoły, katedry, synagogi, meczety i inne świątynie stanowią nierzadko prawdziwe, architektoniczne perły. Oczywiście, należy pamiętać, że wycieczka kulturowa wymaga dostosowania się do wymogów odwiedzanych obiektów, dlatego zachowanie odpowiedniego profilu zachowania i ubioru to kwestia niezbędna.