Odkrywamy stolicę Polski

Polska jest krajem, który przez turystów ze świata jest często niedoceniany. Ale czego się spodziewać skoro my sami nie potrafi odkryć prawdziwych uroków Warszawy. Tymczasem okazuje się, że wycieczka do Warszawy może być naprawdę atrakcyjna, w mieście nie brakuje atrakcji.

Trochę historii

Wycieczka do Warszawy nie może rozpocząć się bez poznania chociaż w zarysie burzliwej historii miasta. Chodzi oczywiście o okres drugiej wojny światowej, który odbił się na stolicy w możliwie jak najstraszniejszy sposób. Już 1 września 1939 Niemcy rozpoczęli bombardowanie miasta. W podejmowanych przez siebie działaniach naziści postawili sobie za cel zdezorganizowanie miasta i kompletną jego germanizację. Przez cały czas wojny na terenie Warszawy trwały egzekucje, mieszkańców wywożono do obozów koncentracyjnych, a także na roboty przymusowe do III Rzeszy.

Wśród najbardziej znaczących i jednocześnie tragicznych wydarzeń wymienić należy oczywiście Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i zakończyło się ogromną klęską i śmiercią milionów warszawiaków. Chcąc dowiedzieć się o powstaniu nieco więcej, warto udać się do Muzeum Powstania Warszawskiego – jednego z nowocześniejszych muzeów w Polsce.

Zamek Królewski

Wycieczka do Warszawy koniecznie musi uwzględnić zobaczenie Zamku Królewskiego, który znajduje się na warszawskiej Starówce. Obecnie reprezentuje on styl barokowo – klasycystyczny. Początkowo swoją siedzibę mieli tutaj książęta mazowieccy, z czasem na zamku osiedliły się władze I Rzeczypospolitej.

Zamek Królewski w Warszawie może pochwalić się bardzo długą historią, która nie była dla niego łaskawa. Wielokrotnie niszczony i okradany padał ofiarą nie tylko wojsk szwedzkich, ale również rosyjskich i niemieckich.

Dzisiaj znajdują się w nim godne uwagi muzea.

Archikatedra

Wycieczka do Warszawy musi również objąć zwiedzenie warszawskiej archikatedry. Jest to obecnie jeden z najstarszych kościołów w całej Warszawie. Kościół zaskakuje wyjątkowo surowym i bardzo mrocznym wnętrzem. Ołtarz główny przedstawia Matkę Boską Częstochowską i jest to wotum za zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem, które podarował świątyni król Jan III Sobiecki.

Znajduje się tutaj mauzoleum prymasa Wyszyńskiego.

Barbakan

Dla wielu osób wycieczka do Warszawy nie może odbyć się bez spaceru wokół Barbakanu. Jego powstanie datuje się na rok 1548. Znajduje się w miejscu, w którym ze Starego Miasta przechodzimy do Nowego Miasta. Budowla została zaprojektowana przez Jana Baptystę Wenecjanina. Warto podkreślić, że już w momencie samej budowy obiekt nie był dostosowany do pełnienia funkcjo obronnych. Stało się tak głównie za sprawą intensywnego rozwoju broni palnej. W całej swojej historii tylko raz przyczynił się do obrony miasta – w czasie potopu szwedzkiego.

Co jeszcze?

Wycieczka do Warszawy powinna z pewnością trwać dłużej niż jeden dzień. W mieście znajduje się bowiem wiele zabytków oraz ogromna ilość pięknych parków na czele z Łazienkami Królewskimi. Nie można zapominać również o licznych muzeach i galeriach sztuki.