Wycieczka do Norwegii – zobacz dziką przyrodę i słynne zorze polarne

0

holiday-1014906_1280Norwegia od wielu lat słynie z piękna dzikiej i surowej, skandynawskiej przyrody, która uformowała w tym kraju niezwykłe krajobrazy. Gęste lasy, głębokie fiordy, strzeliste góry, czyste, morskie wody, niespotykane nigdzie indziej gatunki zwierząt i roślin oraz krajobrazy, które wywierają ogromne wrażenie na turystach – wszystko to spotkać można w tym położonym na Półwyspie Skandynawskim kraju.

Fiordy

To chyba pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl każdej osobie zapytanej o Norwegię. Nie bez powodu – głęboko wcinające się w ląd morskie zatoki i stoki górskie pionowo opadające w dół, mają niepowtarzalny urok. Najpiękniejszy fiord, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to Geirangerfjord. To właśnie tam znajduje się słynny wodospad Siedem Sióstr. Najdłuższy to Sognefjord, liczy aż 204 kilometry. Na liście UNESCO znajduje się także najwęższy z nich – Naeroyfjord. Doskonale rozwinięta turystyka pozwala na przyjrzenie się fiordom zarówno z pokładu statku, jak i z wysokich, górskich szczytów.

Miasta

Zwiedzając Norwegię warto zajrzeć do co najmniej trzech miast – Oslo, Bergen i Trondheim. Oslo to położona na południu stolica kraju. Znajduje się tam wiele ciekawych muzeów m.in. z łodziami Wikingów, tratwą Kon-Tiki i arktycznym okrętem. W centrum miasta mieści się pałac królewski. Sympatycy sportów zimowych nie mogą ominąć wzgórza Holmenkollen, kolebki skoków, biegów narciarskich i kombinacji norweskiej. To właśnie tam w 2011 roku odbyły się mistrzostwa świata, w których medale zdobywali Adam Małysz i Justyna Kowalczyk. Nasz skoczek narciarski jest zresztą bardzo szanowany w Oslo. Nie bez powodu – wygrywając tutaj wielokrotnie został okrzyknięty Królem Holmenkollen. Z kolei Bergen to brama do krainy fiordów. W mieście warto pospacerować zabytkowymi uliczkami wyłożonymi drewnem i wjechać kolejką na wzgórze Floyen. Trzecim największym miastem Norwegii jest Trondheim, gdzie zobaczyć można największą gotycką świątynię w całej Skandynawii – Katedrę Nidaros.

Lodowce

Bardzo aktywnie spędzisz czas podczas wędrówki po lodowcu, a tych Norwegia posiada kilka. Najwięcej wycieczek organizowanych jest po jęzorach Nigardsbreen i Briksdalsbreen. Ten pierwszy jest częścią największego w Europie kontynentalnej lodowca Jostedalsbreen. Taka wyprawa powinna się odbywać tylko z asystą doświadczonego przewodnika, ponieważ lodowce są bardzo niebezpieczne. Poruszając się stale, powodują powstawanie nowych szczelin, głębokich na kilkadziesiąt metrów. Po lodowcu trzeba się poruszać z rakami, czekanami i linami, które można wypożyczyć u organizatorów wycieczek.

Lofoty

Jedna z najpiękniejszych części kraju, zwana Norwegią w pigułce. Lofoty to archipelag wysp, położony poza kołem podbiegunowym. Znajdują się tam strome górskie masywy, poszarpana linia brzegowa, wcinające się w ląd fiordy, urokliwe, rybackie wioski, burzliwe wody Morza Norweskiego i dzika przyroda, w tym liczne kolonie ptaków. Mimo położenia za kołem podbiegunowym warunki atmosferyczne są całkiem znośne, a wszystko dzięki ciepłemu prądowi morskiemu – Golfsztromowi. W okresie od maja do lipca można tam zaobserwować zjawisko dnia polarnego, natomiast od września do kwietnia wspaniałe zorze polarne.

Leave a Reply